Βραβεία Emmy 2021: Σάρωσε το The Crown
{rsform 25}

Βραβεία Emmy 2021: Σάρωσε το The Crown

Βραβεία Emmy 2021: Σάρωσε το The Crown

  • Tα «The Crown», «Ted Lasso» και «Mare of Easttown» πήραν τα 10 από τα 12 βραβεία ηθοποιίας στα 73α Emmy Awards, σε μια τελετή σαφέστατα επηρεασμένη από την πανδημία και παρουσιαστή τον Cedric the Entertainer. Η Ακαδημία Τηλεοπτικών Τεχνών και Επιστημών στο Λος Άντζελες των ΗΠΑ προχώρησε σε κάποιες αλλαγές στην τελετή απονομής, η οποία πραγματοποιήθηκε σε υπαίθριο χώρο, στο LA Live's Event Deck, που βρίσκεται ακριβώς πίσω από το Microsoft Theater.

    Η σειρά «Ted Lasso» της Apple TV Plus και το «Mare of Easttown» του HBO’s πήραν τα πρώτα βραβεία της βραδιάς, ενώ ο Τζέισον Σουντέκις (Jason Sudeikis) πήρε το Emmy καλύτερου ηθοποιού σε κωμική σειρά («Ted Lasso»), με την Κέιτ Γουίνσλετ (Kate Winslet) να κερδίζει το βραβείο καλύτερης ηθοποιού σε μίνι σειρά ή ταινία στον ρόλο της στην σειρά «Mare of Easttown». Η Κέιτ Γουίνσλετ είναι ότι αυτή η δεκαετία είναι αφιερωμένη στις γυναίκες που στηρίζουν η μία την άλλη «Σας αναγνωρίζω και σας στηρίζω, είμαι περήφανη για όλες».

    Κυρίαρχο το Netflix με το The Crown στα 73α Emmy Awards
    Επικεφαλής των βραβείων η σειρά «The Crown» συγκεντρώνοντας τα βραβεία καλύτερης δραματικής σειράς, καλύτερης ηθοποιού (για την Ολίβια Κόλμαν, ηθοποιού για τον Τζος Ο' Κόνορ (Josh O’Connor), για καλύτερο β' γυναικείο ρόλο στην Τζίλιαν Άντερσον (Gillian Anderson), καλύτερη β' ανδρικό ρόλο Τομπάιας Μόνζις (Tobias Menzies), σεναρίου (Peter Morgan) και σκηνοθεσίας (Jessica Hobbs). Η σειρά «Ted Lasso» βραβεύτηκε ως κορυφαία κωμωδία με το «The Queen’s Gambit» να παίρνει το ΕΜΜΥ καλύτερης σειράς περιορισμένων επεισοδίων.

    Το Netflix γιόρτασε τα πρώτα του Emmy με το Crown και το Queen’s Gambit, ενώ κατείχε και τις περισσότερες υποψηφιότητες (29) φέτος από κάθε άλλο δίκτυο. Υποψηφιότητες έλαβαν επίσης οι σειρές «Cobra Kai», «Emily in Paris» και «The Kominsky Method» στις κατηγορίες κωμωδίας, και το «Bridgerton» στις δραματικές σειρές.

    Η λίστα των νικητών για τα Βραβεία EMMY 2021
    Limited Series

    “I May Destroy You” (HBO)
    “Mare of Easttown” (HBO)
    “The Queen’s Gambit” (Netflix) (νικητής)
    “The Underground Railroad” (Amazon Prime Video)
    “WandaVision” (Disney Plus)
    Drama Series

    “The Boys” (Amazon Prime Video)
    “Bridgerton” (Netflix)
    “The Crown” (Netflix) (νικητής)
    “The Handmaid’s Tale” (Hulu)
    “Lovecraft Country” (HBO)
    “The Mandalorian” (Disney Plus)
    “Pose” (FX)
    “This Is Us” (NBC)
    Comedy Series

    “Black-ish” (ABC)
    “Cobra Kai” (Netflix)
    “Emily in Paris” (Netflix)
    “Hacks” (HBO Max)
    “The Flight Attendant” (HBO Max)
    “The Kominsky Method” (Netflix)
    “Pen15” (Hulu)
    “Ted Lasso” (Apple TV Plus) (νικητής)
    Lead Actor in a Drama Series

    Sterling K. Brown (“This Is Us”)
    Jonathan Majors (“Lovecraft Country”)
    Josh O’Connor (“The Crown”) (νικητής)
    Regé-Jean Page (“Bridgerton”)
    Billy Porter (“Pose”)
    Matthew Rhys (“Perry Mason”)
    Lead Actress in a Drama Series

    Uzo Aduba (“In Treatment”)
    Olivia Colman (“The Crown”) (νικητής)
    Emma Corrin (“The Crown”)
    Elisabeth Moss (“The Handmaid’s Tale”)
    Mj Rodriguez (“Pose”)
    Jurnee Smollett (“Lovecraft Country”)
    Lead Actor in a Limited Series or Movie

    Paul Bettany (“WandaVision”)
    Hugh Grant (“The Undoing”)
    Ewan McGregor (“Halston”) (νικητής)
    Lin-Manuel Miranda (“Hamilton”)
    Leslie Odom Jr. (“Hamilton”)
    Lead Actress in a Limited Series or Movie

    Michaela Coel (“I May Destroy You”)
    Cynthia Erivo (“Genius: Aretha”)
    Elizabeth Olsen (“WandaVision”)
    Anya Taylor-Joy (“The Queen’s Gambit”)
    Kate Winslet (“Mare of Easttown”) (νικητής)
    - Outstanding Directing for a Limited or Anthology Series or Movie / The Queen’s Gambit / νικητής Scott Frank

    Competition Program

    “The Amazing Race”
    “Nailed It!”
    “RuPaul’s Drag Race” (νικητής)
    “Top Chef”
    “The Voice”
    Lead Actor in a Comedy Series

    Anthony Anderson (“Black-ish”)
    Michael Douglas (“The Kominsky Method”)
    William H. Macy (“Shameless”)
    Jason Sudeikis (“Ted Lasso”) (νικητής)
    Kenan Thompson (“Kenan”)
    Lead Actress in a Comedy Series

    Aidy Bryant (“Shrill”)
    Kaley Cuoco (“The Flight Attendant”)
    Allison Janney (“Mom”)
    Tracee Ellis Ross (“Black-ish”)
    Jean Smart (“Hacks”) (νικητής)
    Supporting Actor in a Drama Seri2es

    Giancarlo Esposito (“The Mandalorian”)
    O-T Fagbenle (“The Handmaid’s Tale”)
    John Lithgow (“Perry Mason”)
    Tobias Menzies (“The Crown”) (νικητής)
    Max Minghella (“The Handmaid’s Tale”)
    Chris Sullivan (“This Is Us”)
    Bradley Whitford (“The Handmaid’s Tale”)
    Michael K. Williams (“Lovecraft Country”)
    Supporting Actress in a Drama Series

    Gillian Anderson (“The Crown”) (νικητής)
    Helena Bonham Carter (“The Crown”)
    Madeline Brewer (“The Handmaid’s Tale”)
    Ann Dowd (“The Handmaid’s Tale”)
    Aunjanue Ellis (“Lovecraft Country”)
    Emerald Fennell (“The Crown”)
    Yvonne Strahovski (“The Handmaid’s Tale”)
    Samira Wiley (“The Handmaid’s Tale”)
    - Outstanding Directing for a Drama Series - The Crown / Jessica Hobbs (νικητής)

    - Outstanding Writing for a Drama Series - The Crown / Peter Morgan (νικητής)

    Supporting Actor in a Limited Series or Movie

    Thomas Brodie Sangster (“The Queen’s Gambit”)
    Daveed Diggs (“Hamilton”)
    Paapa Essiedu (“I May Destroy You”)
    Jonathan Groff (“Hamilton”)
    Evan Peters (“Mare Of Easttown”) (νικητής)
    Anthony Ramos (“Hamilton”)
    Supporting Actress in a Limited Series or Movie

    Renée Elise Goldsberry (“Hamilton”)
    Kathryn Hahn (“WandaVision”)
    Moses Ingram (“The Queen’s Gambit”)
    Julianne Nicholson (“Mare Of Easttown”) (νικητής)
    Jean Smart (“Mare Of Easttown”)
    Phillipa Soo (“Hamilton”)
    Supporting Actor in a Comedy Series

    Carl Clemons-Hopkins (“Hacks”)

    Supporting Actress in a Comedy Series
    Aidy Bryant (“Saturday Night Live”)
    Hannah Einbinder (“Hacks”)
    Kate McKinnon (“Saturday Night Live”)
    Rosie Perez (“The Flight Attendant”)
    Cecily Strong (“Saturday Night Live”)
    Juno Temple (“Ted Lasso”)
    Hannah Waddingham (“Ted Lasso”) (νικητής)